Skip to content

427-429 Augustine Pl.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block177
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class47
Description2S2U & 1SF1U,5G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,968
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
36%
Improvement Value:$194,000
64%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,093+10.2%
2024$8,250+1.1%
2023$8,162+0.0%
2022$8,160-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Recorded9/7/2005

Property Sale

SaleMulti
$154,900

From:

To:

DeedBook 4433, Page 689Recorded8/13/1997

Property Built

Built

Year Built: 1919