Skip to content

473 New Brunswick AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1927
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 18, 2005

Property Information

Block177
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage2,652
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
37%
Improvement Value:$214,200
63%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,607+3.9%
2024$10,213+1.1%
2023$10,105+0.0%
2022$10,101-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000

From:

To:

DeedBook 4203, Page 253Recorded12/12/1994

Property Built

Built

Year Built: 1927