Skip to content

24 Dayna CourtPerth Amboy, NJ 08861

Built 1986

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block191
Lot2.01
QualifierC0024
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page37.3

Building Details

Building Class17
Description2S-V-TH-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage972
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
43%
Improvement Value:$118,200
57%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,281+0.2%
2024$6,269+10.9%
2023$5,651+0.0%
2022$5,649-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft972DeedBook 19584, Page 514

Property Sale

Sale
$282,500

To:

Sq Ft972DeedBook 18678, Page 1883Recorded10/19/2021

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft972DeedBook 5555, Page 861

Property Sale

Sale
$124,900

To:

Sq Ft972DeedBook 5067, Page 470

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft972DeedBook 4336, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1986