Skip to content

539 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block196
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
60%
Improvement Value:$74,000
40%
Total Assessment$185,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,356+0.2%
2024$5,344+1.1%
2023$5,285+0.0%
2022$5,283-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929