Skip to content

541 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$131,200
Last Sale Date
Oct 12, 1990

Property Information

Block196
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
55%
Improvement Value:$90,100
45%
Total Assessment$201,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+0.2%
2024$6,079+1.1%
2023$6,015+0.0%
2022$6,013-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$131,200

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 3883, Page 963Recorded11/5/1990

Property Built

Built

Year Built: 1929