Skip to content

414 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block200
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningH
Sq Footage2,058
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,100
32%
Improvement Value:$170,800
68%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+0.2%
2024$6,913+1.1%
2023$6,840+0.0%
2022$6,837-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$127,199

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 6267, Page 783Recorded7/6/2011

Property Sale

Sale
$396,000

To:

DeedBook 5728, Page 66

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 5449, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1929