Skip to content

419 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 2004
Commercial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block200
Lot34

ZoningH
Sq Footage6,883
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,000
19%
Improvement Value:$822,400
81%
Total Assessment$1,015,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,752+3.9%
2024$30,574+1.1%
2023$30,249+0.0%
2022$30,239-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

DeedBook 18680, Page 279Recorded10/20/2021

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 6804, Page 475Recorded4/5/2016

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Built

Built

Year Built: 2004