Skip to content

424 Barclay St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block201
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-V-L-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,412
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
38%
Improvement Value:$155,100
62%
Total Assessment$251,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,588+10.8%
2024$6,847+1.1%
2023$6,774+0.0%
2022$6,772-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

DeedBook 19325, Page 1906

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 6663, Page 186Recorded2/19/2015

Property Built

Built

Year Built: 1929