Skip to content

445 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2007

Property Information

Block201
Lot40
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,655
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
41%
Improvement Value:$142,300
59%
Total Assessment$241,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+0.2%
2024$7,272+1.1%
2023$7,194+0.0%
2022$7,192-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,655Recorded4/25/2007

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

DeedBook 5429, Page 218Recorded12/21/2004

Property Sale

Sale
$104,900

From:

To:

DeedBook 4522, Page 726Recorded7/28/1998

Property Built

Built

Year Built: 1929