Skip to content

457 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$309,999
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block201
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
39%
Improvement Value:$151,800
61%
Total Assessment$248,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+0.2%
2024$7,473+1.1%
2023$7,394+0.0%
2022$7,391-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$309,999

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 17366, Page 1434Recorded12/5/2018

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 17148, Page 773Recorded4/11/2018

Property Built

Built

Year Built: 1929