Skip to content

446 Lawrie St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block202
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,379
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
33%
Improvement Value:$196,000
67%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,828+0.2%
2024$8,810+8.6%
2023$8,115+0.0%
2022$8,112-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 19046, Page 1475

Property Built

Built

Year Built: 1929