Skip to content

403 Compton Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block204
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-CL-1U-1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,338
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
44%
Improvement Value:$124,500
56%
Total Assessment$221,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,671+0.2%
2024$6,657+1.1%
2023$6,587+0.0%
2022$6,584-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 18404, Page 1663Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 17286, Page 554Recorded9/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1929