Skip to content

525 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block204
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-A-CL
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage1,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
43%
Improvement Value:$100,100
57%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,316+0.2%
2024$5,305+1.1%
2023$5,249+11.5%
2022$4,708-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,312DeedBook 17913, Page 1814Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6495, Page 196Recorded9/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1929