Skip to content

529 Jacques St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block210
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
40%
Improvement Value:$138,700
60%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+0.2%
2024$6,678+1.1%
2023$6,605+0.0%
2022$6,602-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 5888, Page 251Recorded11/5/2007

Property Built

Built

Year Built: 1929