Skip to content

531 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2006

Property Information

Block213
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-V-CC-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
57%
Improvement Value:$69,500
43%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,878+0.2%
2024$4,869+1.1%
2023$4,817+0.0%
2022$4,815-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 5173, Page 722Recorded5/6/2003

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 4195, Page 116Recorded11/7/1994

Property Built

Built

Year Built: 1929