Skip to content

523 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block213
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,152
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
54%
Improvement Value:$78,600
46%
Total Assessment$170,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+0.2%
2024$5,143+1.1%
2023$5,088+0.0%
2022$5,086-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$103,500

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6526, Page 560Recorded12/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1929