Skip to content

502 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Dec 9, 1993

Property Information

Block215
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
41%
Improvement Value:$147,800
59%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,567+0.2%
2024$7,552+1.1%
2023$7,471+0.0%
2022$7,469-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,792DeedBook 4116, Page 799Recorded12/27/1993

Property Built

Built

Year Built: 1914