Skip to content

494 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2015

Property Information

Block215
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SV 1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,371
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
35%
Improvement Value:$193,400
65%
Total Assessment$296,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,942+3.1%
2024$8,675+1.1%
2023$8,580+0.0%
2022$8,577-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$242,000

From:

To:

DeedBook 5301, Page 633Recorded4/6/2004

Property Sale

SaleMulti
$148,000

From:

To:

DeedBook 4274, Page 868Recorded11/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1929