Skip to content

127 Kearny Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block22
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-CL-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,800
44%
Improvement Value:$168,900
56%
Total Assessment$301,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,102+0.2%
2024$9,084+7.3%
2023$8,469+3.2%
2022$8,207-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6073, Page 819Recorded8/19/2009

Property Built

Built

Year Built: 1914