Skip to content

104 Broad St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block233
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,244
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
26%
Improvement Value:$224,900
74%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+0.2%
2024$9,105+1.1%
2023$9,009+0.0%
2022$9,005-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919