Skip to content

84 Commerce St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 13, 2025

Property Information

Block143
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,298
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
30%
Improvement Value:$194,100
70%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,342+3.3%
2024$8,075+1.1%
2023$7,987+0.0%
2022$7,984-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919