Skip to content

129 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block23
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,480
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
40%
Improvement Value:$278,700
60%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,954+0.2%
2024$13,926+1.1%
2023$13,778+0.0%
2022$13,773-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft3,504DeedBook 6769, Page 392Recorded12/31/2015

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

DeedBook 4293, Page 583Recorded12/27/1995

Property Built

Built

Year Built: 1939