Skip to content

457 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block245
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,334
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
45%
Improvement Value:$93,800
55%
Total Assessment$170,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,135+0.2%
2024$5,125+1.1%
2023$5,070+0.0%
2022$5,069-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899