Skip to content

467 Mechanic St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$256,078
Last Sale Date
Apr 7, 2008

Property Information

Block245
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,961
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
26%
Improvement Value:$240,200
74%
Total Assessment$322,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,733+0.2%
2024$9,713+1.1%
2023$9,610+0.0%
2022$9,607-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$256,078

From:

To:

Sq Ft2,961DeedBook 5936, Page 306Recorded4/15/2008

Property Built

Built

Year Built: 1899