Skip to content

485 Miller St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 9, 2024

Property Information

Block250
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,400
28%
Improvement Value:$196,300
72%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+0.2%
2024$6,413+1.1%
2023$6,345+0.0%
2022$6,343-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

DeedBook 19519, Page 477

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Recorded5/25/2004

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 5324, Page 104

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

DeedBook 4691, Page 405Recorded9/29/1999

Property Sale

Sale
$24,650

From:

To:

Recorded11/19/1998

Property Built

Built

Year Built: 1899