Skip to content

595 West Side Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block262
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
52%
Improvement Value:$83,500
48%
Total Assessment$175,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301+0.2%
2024$5,290+1.1%
2023$5,234+0.0%
2022$5,232-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929