Skip to content

295 Jeffries St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Dec 14, 2011

Property Information

Block265
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SCB1U & 1SV1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
53%
Improvement Value:$81,600
47%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,219+0.2%
2024$5,209+1.1%
2023$5,154+0.0%
2022$5,152-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$68,000

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 6311, Page 51Recorded12/19/2011

Property Sale

Sale
$91,400

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 6050, Page 226Recorded5/28/2009

Property Sale

Sale
$151,900

From:

To:

DeedBook 4943, Page 466Recorded8/16/2001

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

DeedBook 4681, Page 136Recorded9/9/1999

Property Sale

Sale
$76,900

From:

To:

DeedBook 4440, Page 462Recorded9/9/1997

Property Built

Built

Year Built: 1919