Skip to content

639 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$89,900
Last Sale Date
Jun 24, 2002

Property Information

Block332
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage630
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,400
70%
Improvement Value:$47,200
30%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,694+0.2%
2024$4,685+1.1%
2023$4,635+0.0%
2022$4,634-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,900

From:

To:

Sq Ft630DeedBook 5081, Page 284Recorded8/14/2002

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 3732, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1929