Skip to content

300 Sutton St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2007

Property Information

Block266
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
61%
Improvement Value:$59,400
39%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,550+0.2%
2024$4,541+1.1%
2023$4,492+0.0%
2022$4,491-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$71,000

From:

To:

DeedBook 4269, Page 848Recorded9/20/1995

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

DeedBook 3893, Page 591Recorded1/8/1991

Property Built

Built

Year Built: 1929