Skip to content

583 Johnstone St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block268
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,028
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,800
39%
Improvement Value:$162,400
61%
Total Assessment$266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+0.2%
2024$8,015+3.8%
2023$7,722+0.0%
2022$7,719-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 19024, Page 900

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 6247, Page 681Recorded4/13/2011

Property Sale

SaleMulti
$121,200

From:

To:

DeedBook 4182, Page 467Recorded9/14/1994

Property Built

Built

Year Built: 1909