Skip to content

385 Jeffries St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 16, 2020

Property Information

Block271
Lot36
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,521
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
41%
Improvement Value:$163,800
59%
Total Assessment$278,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,393+0.2%
2024$8,377+1.1%
2023$8,288+0.0%
2022$8,285-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,521DeedBook 6601, Page 67Recorded8/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$137,500

To:

DeedBook 4416, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1959