Skip to content

563 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block273
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB 3 RETAIL
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage1,938
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
42%
Improvement Value:$189,400
58%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,191+3.9%
2024$9,813+1.1%
2023$9,709+0.0%
2022$9,705-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

To:

DeedBook 5999, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1920