Skip to content

425 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Oct 26, 2017

Property Information

Block273
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,234
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
48%
Improvement Value:$98,100
52%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,693+0.2%
2024$5,682+1.1%
2023$5,621+0.0%
2022$5,619-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 5454, Page 172Recorded2/10/2005

Property Sale

Sale
$157,900

From:

To:

DeedBook 5096, Page 645Recorded10/1/2002

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 4585, Page 138Recorded12/15/1998

Property Built

Built

Year Built: 1919