Skip to content

433 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 1993

Property Information

Block273
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-B-CL-1U-DG
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage2,820
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,800
35%
Improvement Value:$202,100
65%
Total Assessment$311,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+0.2%
2024$9,391+4.5%
2023$8,991+0.0%
2022$8,988-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929