Skip to content

180 Water StPerth Amboy, NJ 08861

Built 2000

Last Sale Price
$389,990
Last Sale Date
Nov 22, 2000

Property Information

Block27
Lot12.02
QualifierC0006
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class18
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
45%
Improvement Value:$274,800
55%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,079+0.2%
2024$15,049+2.1%
2023$14,746+0.0%
2022$14,741-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$389,990

To:

Sq Ft2,530DeedBook 4858, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 2000