Skip to content

561 Groom St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 3, 2022

Property Information

Block281
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5S-F-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,835
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,500
45%
Improvement Value:$116,300
55%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,330+0.2%
2024$6,317+12.8%
2023$5,598+0.0%
2022$5,596-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 19088, Page 1600

Property Built

Built

Year Built: 1919