Skip to content

565 Harrington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block284
Lot22
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-B-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,468
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,900
47%
Improvement Value:$130,400
53%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+0.2%
2024$7,446+1.1%
2023$7,367+0.0%
2022$7,365-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 17150, Page 1448Recorded4/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954