Skip to content

663 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block284
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1S-A-R-AG-1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage790
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,900
53%
Improvement Value:$72,100
47%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,586+0.2%
2024$4,577+1.1%
2023$4,528+0.0%
2022$4,527+11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft790DeedBook 19180, Page 342

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft790DeedBook 17400, Page 270Recorded1/16/2019

Property Sale

SaleMulti
$94,900

To:

Sq Ft790DeedBook 3736, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1929