Skip to content

651-653 Convery Blvd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block284
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SV1U & 1SV1U
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
38%
Improvement Value:$135,800
62%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,568+19.6%
2024$5,492+1.1%
2023$5,434+10.2%
2022$4,932-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 18331, Page 69Recorded3/9/2021

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 18292, Page 300Recorded2/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1909