Skip to content

632 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jun 30, 1997

Property Information

Block288
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,718
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
45%
Improvement Value:$151,100
55%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,270+0.2%
2024$8,253+1.1%
2023$8,165+0.0%
2022$8,163-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 4429, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1919