Skip to content

470 Hall Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Dec 29, 1995

Property Information

Block277
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,726
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
51%
Improvement Value:$117,800
49%
Total Assessment$240,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,265+0.2%
2024$7,250+1.1%
2023$7,173+0.0%
2022$7,171-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 4297, Page 229Recorded1/16/1996

Property Built

Built

Year Built: 1909