Skip to content

621 Lee St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block289
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-CL-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
44%
Improvement Value:$142,900
56%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,672+0.2%
2024$7,657+4.9%
2023$7,299+0.0%
2022$7,296-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 5212, Page 531Recorded8/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1929