Skip to content

670 Brace Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2009

Property Information

Block295
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,296
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
49%
Improvement Value:$110,000
51%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,562+0.2%
2024$6,549+1.1%
2023$6,479+0.0%
2022$6,477-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929