Skip to content

623-625 Colgate Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block295
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-A-CL-DG-4U
Dwellings4
ZoningR-50
Sq Footage3,848
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,400
23%
Improvement Value:$450,000
77%
Total Assessment$584,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,631+0.2%
2024$17,596+1.1%
2023$17,409+0.0%
2022$17,403-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,848DeedBook 7049, Page 422Recorded10/2/2017

Property Built

Built

Year Built: 1986