Skip to content

676 Bingle St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1942

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block301
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF&B
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage994
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,100
51%
Improvement Value:$81,600
49%
Total Assessment$167,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+0.2%
2024$5,049+1.1%
2023$4,996+0.0%
2022$4,994-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft994DeedBook 19637, Page 1706

Property Built

Built

Year Built: 1942