Skip to content

715 Raritan Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Jun 23, 2008

Property Information

Block302
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,525
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
54%
Improvement Value:$103,600
46%
Total Assessment$226,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837+0.2%
2024$6,823+1.1%
2023$6,750+0.0%
2022$6,748-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,525DeedBook 5960, Page 734Recorded7/1/2008

Property Built

Built

Year Built: 1919