Skip to content

770 Mary St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block319
Lot50
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
52%
Improvement Value:$109,700
48%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,900+0.2%
2024$6,886+1.1%
2023$6,813+0.0%
2022$6,811-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,488DeedBook 5398, Page 500Recorded10/20/2004

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 4598, Page 117Recorded1/19/1999

Property Sale

Sale
$107,000

From:

To:

DeedBook 3854, Page 746Recorded5/23/1990

Property Built

Built

Year Built: 1929