Skip to content

695 Carson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1952

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 29, 2012

Property Information

Block308
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-A-CC-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,302
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
49%
Improvement Value:$130,000
51%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+0.2%
2024$7,618+1.1%
2023$7,537+0.0%
2022$7,534-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 6383, Page 642Recorded9/11/2012

Property Sale

SaleMulti
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5632, Page 643Recorded2/21/2006

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

DeedBook 5271, Page 539Recorded1/30/2004

Property Built

Built

Year Built: 1952