Skip to content

405 Summit Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1957

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Sep 15, 2010

Property Information

Block442
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,331
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,200
42%
Improvement Value:$119,400
58%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,263+0.2%
2024$6,251+1.1%
2023$6,184+0.0%
2022$6,182-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,331DeedBook 6196, Page 583Recorded9/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 1957