Skip to content

696 Hommann Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block308
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-50
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
44%
Improvement Value:$157,400
56%
Total Assessment$280,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,460+0.2%
2024$8,443+1.1%
2023$8,353+0.0%
2022$8,350-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 6760, Page 503Recorded12/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899